Drar ni

åt olika håll?

Vi finns där när
ni behöver hjälp

 

Skulle något hända? Då finns vi där – din advokatbyrå.

Du når oss på 042-13 69 00

Ekonomisk familjerätt

Ekonomin är en vanlig källa till konflikt. Vi kan hjälpa dig att skriva avtal som förhindrar framtida tvister samt bistå med juridisk expertis när du behöver hävda din rätt.

Affärsjuridik

Oavsett om du driver ett större eller mindre företag behöver du kontinuerlig rådgivning kring områden som berör verksamheten. Vi har specialkompetens inom bland annat tvistelösning och associationsrätt.

Familjerätt

När livet plötsligt förändras, vid exempelvis skilsmässa eller dödsfall, kan det vara svårt att fatta rätt beslut. Därför är det bra att ha förberett sig i god tid för eventuella händelser och veta var det juridiska stödet finns om något inträffar.

 
 
 
 
Niklas Bergdahl Jonsson

Advokat - Delägare

niklas@njla.se >

Johanna Lindeblad

Advokat - Delägare

johanna@njla.se >

Advokat - Delägare

per@njla.se >

Kristoffer Persson
Tommy Högh

Biträdande Jurist

tommy@njla.se >

Linn Leonardsson

Biträdande Jurist

linn@njla.se >

Anna-Therese Melén

Biträdande Jurist

anna-therese@njla.se >

Ian Karlemark

Biträdande Jurist

ian@njla.se >

Martina Anusic

Paralegal

martina@njla.se >

Susanne Witt

Ekonomiansvarig

susanne@njla.se >

Vi finns för dig när du behöver oss

NJLA - Den effektiva och 

omtänksamma advokatbyrån

Vi är en oberoende advokatbyrå som huvudsakligen arbetar med familjerätt, affärsjuridik och straffrätt. Ägarfrågor är en av våra specialiteter och många av våra klienter är därför entreprenörer och deras familjer. En del av våra klienter bor utanför Sverige och tack vare ett internationellt nätverk kan vi agera snabbt och effektivt också i andra länder. Byrån bedrev tidigare verksamhet under namnet Wiklund Gustavii. 

 

Du kan alltid vara trygg med att du får rätt jurist för ditt ärende, att vi jobbar effektivt och målmedvetet och hittar den bästa och mest långsiktiga lösningen. Dessutom är vi raka och tydliga – för att kunna ge dig en korrekt och realistisk bedömning av dina möjligheter och risker.

Välkommen till NJLA – Din advokatbyrå!

Helsingborg

Drottninggatan 62

252 21 Helsingborg

Tel: 042 13 69 00

Fax: 042 13 69 50

E-post: info@njla.se

Öppettider:

Måndag-Fredag: Kl. 08.00-17.00

Lunchstängt: Kl. 12.00-13.00

 

Allmänna villkor

Landskrona

 

Föreningsgatan 217

261 51 Landskrona

Tel: 0418 19 100

E-post: info@njla.se

 

Öppettider:

Måndag-Fredag: Kl. 08.00-17.00

Lunchstängt: Kl. 12.00-13.00

Integritetspolicy

Kontakta oss

 

© 2019 Nerle Jonsson Lindeblad Advokatbyrå, All rights reserved.

I kontorsgemenskap med Advokatbolaget Wiklund AB samt Bjerke Advokatbyrå AB.

Design: 1404 Reklam. Copy: Ord & Idé, Skrivarstudio AB

Teknik och Webb: Campus Webbyrå

KONTAKTA OSS

Helsingborg: 042 13 69 00

Landskrona: 0418 19 100

E-post: info@njla.se

  • Vit Facebook Ikon